Consultant Management in aria de arhitectura IT&C

Poziție: Consultant Management in aria de architectura IT&C in cadrul Departamentului Guvernanta IT&C din Directia IT&C.

Responsabilitati:

  • Contribuie activ si se asigura de dezvoltarea tehnologiei si a Arhitecturii Enterprise (EA) a întregii companii, la toate nivelurile; a informatiilor, aplicatiilor si tehnologiilor care, in contextul unui cadru strategic, sa asigure alinierea tuturor activitatilor.

Responsbilitati in aria de Arhitectura IT&C:

  • Dezvolta modele de afaceri, modele de operare si capabilitati IT pentru a sprijini viziunea strategica, pentru a impulsiona cresterea si a maximiza rentabilitatea investitiilor in tehnologie in cadrul companiei;
  • Intelege nevoile de business pentru solutii IT si informeaza cu privire la cele mai bune practici si tendinte in domeniul arhitecturii si inovarii tehnologice;
  • Actioneaza ca autoritate de proiectare IT&C si are rol de auditor al solutiilor IT&C, asigurandu-se ca toate activitatile de arhitectura si livrarile (interne si externe) sunt produse la o calitate inalta si sunt in concordanta cu standardele si politicile existente in companie;
  • Tine legatura cu partenerii IT-cheie pentru a cuantifica si comunica impacturile, compromisurile, riscurile, costurile, beneficiile si oportunitatile solutiilor IT, din perspectiva arhitecturii;
  • Construieste si propune o arhitectura IT eficienta si elaboreaza masuri si solutii de optimizare/consolidare al arhitecturii IT&C, la nivelul Grupului;
  • Ințelege semnificatiile si relatiile dintre diversele modele de business si IT;
  • Realizeaza si intretine harta IT&C, mapata pe capabilitile de business;
  • Plecand de la o foarte buna intelegere a tehnologiilor folosite in companie, vine cu propuneri de tehnologii noi din piata, care sa se muleaze pe modelul de business, le optimizeaza si le integreaza in arhitectura existenta;
  • Dezvolta metode si tehnici pentru modelarea landscape IT;
  • Documenteaza si pastreaza informatii si/sau modele ale arhitecturii de sistem si ale structurilor de date si asigura actualizarea si modificarea acestor informatii pe parcursul duratei de viata a acestora;
  • Asigura si menține coerenta modelului de date a Electrica, in colaborare cu restul Directiilor din cadrul Grupului;
  • Se asigura ca toate modificarile se fundamenteaza pe situatii valide de afaceri si pe analize de eficienta;
  • Pastreaza inregistrari ale tuturor actualizarilor si/sau modificarilor aduse arhitecturii de sistem si ale informatiilor privind structurile de date;
  • Asigura compatibilitatea dintre arhitectura sistemelor și cerintele continuitatii afacerii;
  • Asigura concordanta intre planurile de achizitii de software si hardware si cerintele arhitecturii sistemelor si datelor;
  • Participa la analiza detaliata a tuturor aspectelor sau propunerilor ce pot avea un impact semnificativ asupra sistemului informatic existent.

Profilul candidatului:

  • Absolvent al unei institutii de invatamant superior acreditate, tehnice si/sau economice;
  • Experienta in domeniul IT&C de minim 10 ani;
  • Cursul de Enterprise Architect Togaf reprezinta un real avantaj;
  • Excelente cunostinte ale cadrului legal aplicabil ;
  • Cunostinte de limba engleza;
  • Aptitudini sistemice: capacitate de ințelegere a proceselor si fenomenelor din organizatie, analiza sistemelor, evaluarea sistemelor, analiza si luarea deciziilor;
  • Foarte bune abilitati in organizarea timpului si respectarea termenelor limita;
  • Persoana proactiva, cu bune abilitati de prezentare si comunicare si de lucru in echipa;
  • Abilitatea de a lucra intr-un mod structurat, de organizare si planificare;
  • Preocupare permanenta pentru ridicarea nivelului profesional si individual;
  • Capacitatea de a gasi soluții constructive;
  • Inalte standard etice.

Bibliografie recomandata:

  • TOGAF 9;
  • ArchieMate;
  • ITIL book v.4.