Consultant Management in aria de Strategie IT&C

Pozitie: Consultant Management in aria de Strategie IT&C in cadrul Departamentului Guvernanta IT&C din Directia IT&C.

Responsabilitati:

  • Participa activ si asigura suportul pentru implementarea strategiei de IT&C la nivel de Grup.

Responsabilitati in aria de Strategie IT&C:

  • Participa activ la dezvoltarea strategiei digitale a companiei;
  • Participa activ la dezvoltarea strategiei valorilor IT&C, impreuna cu CIO si Directorii Diviziilor IT&C, pentru alinierea viziunii si obiectivelor generale ale tuturor companiilor din Grup;
  • Participa activ la dezvoltarea strategiei privind Inovatia tehnologica, prin explorarea tehnologiilor noi si emergente;
  • Participa activ la elaborarea strategiei de arhitectură IT&C, prin dezvoltarea bazelor de date si soluțiilor SW si HW, care pot imbunatati procesele de business;
  • Asigura suport si consultanta de specialitate in dezvoltarea si promovarea strategiilor de Recuperare dupa dezastre si Continuitatea Afacerii, pentru fiecare companie din cadrul Grupului si consolidate pentru tot Grupul ;
  • Dezvolta paliere de comunicare cu toate structurile organizationale din cadrul Grupului, privind tehnologiile IT&C;
  • Se informeaza permanent privind cele mai bune practici si tendinte in domeniul strategiei IT și inovarii tehnologice si transmite informari catre partile interesate;
  • Colecteaza si reuneste informatii de maxima importanta (ex.: performanta operationala, inovatiile etc..) din diverse surse interne si externe pentru a dezvolta optiuni strategice in zona de IT&C;
  • Alaturi de management-ul companiei, adaugand valoare prin contributia personala, sprijina procesul de planificare strategica pentru a se asigura ca acest proces este oportun si concentrat;
  • Dezvolta modele de afaceri, modele de operare si capabilitati IT&C pentru a sprijini viziunea strategica, pentru a impulsiona cresterea si a maximiza rentabilitatea investitiilor in tehnologie, in cadrul companiei;
  • Ofera expertiza in materie de subiecte pentru componentele critice ale IT (ex.: cloud computing, infrastructura, operatiuni IT, aplicatii, arhitectura, gestionarea datelor),
  • Elaboreaza strategii in vederea reducerea costurilor, a cresterii veniturilor si a adoptarii deciziilor cheie in IT&C;
  • Urmareste asigurarea si mentinerea coerentei modelului de operare de date al companiei, in colaborare cu Directiile din cadrul Grupului, implicate;
  • Participa la elaborarea planurilor privind dotarile tehnice, software sau de comunicatii in masura in care acestea influenteaza in mod direct atingerea obiectivelor stabilite prin strategie.

Profilul candidatului:

  • Absolvent al unei institutii de invatamant superior acreditate, cu profil tehnic / economic;
  • Minimum 10 ani de activitate in domeniul IT&C (automatizari si calculatoare, electronica industriala, electrotehnica, cibernetica etc..);
  • Intelegere profunda a noilor tendinte in tehnologia IT&C;
  • Experienta in evaluarea, testarea, achizitionarea si implementarea tehnologiilor si conceptelor IT viitoare;
  • Experienta in Strategie digitala / Inovatia tehnologica / Strategia valorica IT/ Strategia cloud;
  • Experienta in realizarea de business case-uri (cantitative si calitative);
  • Cunostinte de limba engleza;
  • Capacitate de sinteza si analiza;
  • Bune abilitati de planificare, de a lucra intr-un mod structurat si organizat si de respectare a termenelor limita;
  • Preocupare permanentă pentru ridicarea nivelului profesional si individual;
  • Bune abilitati de comunicare si de lucru in echipa;
  • Receptivitate, orientare catre nou, flexibilitate si creativitate;
  • Capacitatea de a gasi solutii constructive;
  • Inalte standarde etice.

Bibliografie recomandata:

  • ITIL book v.4.